Avusturya/Cafe Landtmann

By admin

Tayland’da üretilen Black Ivory adlı kahvenin kahve çekirdeklerini yiyen ve bu çekirdekleri ”doğal yollarla”dışarı atan fillerin dışkılarından elde ediliyor.Kahveyi eşsiz kılan ise çekirdeklerin asidini kaybetmesini ve daha yumuşak bir tat almasını sağlayan ,fillerin midesindeki enzimler.Fillerin 1 kg Black Ivory için yaklaşık 33 kilogram kahve çekirdeği tüketmesi gerekiyor.Kilosu şu sıralar 1.700 usd olan bu kahvenin Türkiye’ye gelmesi gündemde.

Kopi Luwak denilen kahve üretiminde Black Ivory’deki sürece benzer bir durum sözkonusu.Misk kedisinin kahve çekirdeklerini yemesi ve bu çekirdekleri midesinde fermante etmesi sonucu sağlanan bu kahvenin yıllık toplam üretim 380 kilogram.100 gramı 1.000 tl civarında.

Kahve olayının günümüzde ne aşamalara geldiği ve bu tip uç fiyatlar ile yakın zamanlarda daha sık karşılaşacağımızı öngörebiliriz.

Viyana’da ise kaliteli kahve makul fiyatlarda bulunabiliyor.Viyana kahve kültürününde gelişmiş olduğu bir kent.Özellikle Wiener Melange,Verlangerter,Kleiner Schwarzer,Kleiner Oder Grober su sıcaklığının kararında ve kahvenin taze olduğu zamanda fevkalade bir seçim olabilir.

Viyana Üniversitesi ana binasına yakın bir yerde olan eski dönem Viyana cafe kültürünü yansıtan çok şık bir işletme burası.Kitap veya gazete okuyup aynı zamanda lezzetli cafe seçenekleri bulabileceğiniz bir nokta.

Cafe Landtmann oldukça farklı ve orjinal kahvaltı ve tatlı seçeneklerini barındırıyor.Türk garsonları mevcut.

Egg Benedict; 2 adet yumurta tavada kızartılmış dana eti ,Hollandaise sosu,tere karışımı ve kızarmış İngiliz muffin ile hazırlanmış.Son derece leziz,kuvvet veren ve keyifli bir kahvaltı seçeneği.

House Breakfast;son derece basit bir kahvaltı seçeneği.Bardak içerisinde 2 adet yumurta,tereyağlı ekmek ve portakal suyu ile servis ediliyor.Ancak kaliteli malzeme son derece basit bir kahvaltının bile kıratını yükseltiyor.

Avusturya İmparatoru Franz Joseph tatlıya düşkün biri imiş.Bu nedenle İmparator tatlısı olarak adlandırılan Kaiserschmarrn bir çeşit pankek.Kuru üzüm,elma,fındık bazen fıstık gibi tatların içerisine eklendiği pişirildikten sonra pudra şekerine batırılan bu lezzet marmelat ile sunuluyor ve gerçekten özgün.Buraya ayak bastı iseniz denemenizi öneririm.

Fiyatlar kurlarda görülen oynaklığın da etkisi ile matematik yaptığınızda biraz pahalı sayılabilir.

Uzun ve güzel bir güne başlamadan uğramanızı salık veriyorum.

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *