Çeşme/Çiftlikköy

By admin

 

Langusta

Tevazu,dürüstlük,sahicilik…

İşte Sakız Adası karşısında Çeşme Çiftlikköy’de bulunan Langusta restoranının bende kalan izdüşümlerini özetleyen kelimeler…

Her zafer için birkaç yenilgi tadacağını önceden bilmeli ve yenilgilerden zevk almayı öğrenmeliyiz.

Risk alarak girdiğimiz restoranda önceliğimiz;pul biber ile kavrulmuş kurutulmuş biber ile hazırlanmış işletmenin özel mezesi olduğu ifade edilen niko ve zapkin.Lezzet açısından tatminkar.

Patlıcan kızartması yoğurtlu köpoğlunun üzerinde  pişirilmiş domates ve sarımsak ile son derece uyumlu.

Haşlanan ahtapot tike olarak  doğranmış.Zencefil,nane,sarımsak,zeytinyağı uyumu ile oldukça lezzetli bir tat elde edilmiş.Ayakları içerisine bırakılan ızgara kalamar küçücük ve enfes.Kabuklu olarak bizim tercihimiz Karavida oluyor.Çanakkale’den gelen Karavida mevsiminde Çiflikköy tarafında da çıkarılabiliyor.

Protein bakımından besin değeri oldukça yüksek bu kabuklu deniz canlısının tadı jumbo karides ile mavi yengeç karışımına benzetilebilir.Keyif veren bu canlıyı mutlaka denemenizi öneririm. 400 gram olarak tartılan bir karavida bir kişi için yeterli.

Barbun balığını uzun zamandır yemediğimizi düşünerek siparişimizi geçiyoruz.Lezzetli barbunu artık ucuza bulmak güç.Bu emsalsiz denizleri nasıl bu kadar aşındırıyoruz ve nesli tüketiyoruz anlaşılır gibi değil.

Izgara barbun suyunu muhafaza etmiş ve leziz.Tatlı olarak sunulan fırında sakızlı helva Ege’ye yakışan cinsten ve kokusu burnunuzda tütüyor.

Türkiye’de böcek nevi ürünleri bulabildiğim Bodrum Orfoz ile birlikte en iyi yer diyebilirim.Güzel bir akşam geçirmeniz ve nefis böcekler tadabilmeniz için ciddiyetle öneririm.

 

This entry was posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *