Sandzak Boşnak Lokantası(Pendik Marina)

By admin

 

İnsanın anda kaldığı hayatında iki bölüm vardır.Birincisi seks,ikincisi ise yemek yemek.Dolayısıyla temel ihtiyaçlarımız içerisinde yer alan yemek mefhumunun hayatımızda önemini her zaman bilmek ve hatırlamak gerekiyor.Tabi stres ile beslenmeyen bir yemek yeme arzusundan bahsediyorum.

Delilik kalıtımsaldır.Çocuklardan size geçer.Yemek yemek keyfi ve zevk alma durumu ise sonradan gelişir ve çizilir.Gelişen yemek zevkimiz bizleri daha iyi yeme keyfi alabileceğimiz arayışlara yönlendirir.Bu keyfimizin bizi sürüklediği yeni bir noktadayız.Boşnak mutfağı örneklerini içeren Pendik Marina içerisinde bir restoran burası

Yeteneğin fazla gizlenmemesi gerekiyor.İşletme bu konuda kendisini müşterilerinden esirgemiyor.Zırh ile çekilen genç dana eti,tereyağı ve soğandan oluşan ve Boşnakların vazgeçilmezi yoğurt ile servis edilen Boşnak Mantısını yemek öncesi küçük porsiyon ile denemenizi öneririm.Mantı sonrasında Balkan Hamburgeri olarak bilinen Pleskavitsa’yı sipariş ediyoruz.Boşnak pastırması,taze kaşar ile harmanlanan bu lezzetli büyük hamburger köftesi kaymak ile servis ediliyor.Leziz.

Pilavında meyhane pilavını andırıyor.Beğendim.Bu tip farklı mutfakların Türkiye’de sayının artmasının bir nedeni de insanlarımızın farklı lezzetleri araması ve daha fazla tercih etmesinden ileri geldiği kanaatindeyim.

 

Tatmadığım ve bir sonraki gelişme bıraktığım kuru etli kuru fasülyesi spesiyaller arasında.Kuru et olması gerektiği gibi antrikottan.Ekmekleri dışarıdan bir fırından getiriliyor.Zeytinyağlı ekmek hafif ve oldukça güzeldi.Salata klişe hale geldi maalesef.Tatsızdı.

Tatlı olarak sütlü kadayıf önerisini tercih ediyoruz.Bu tatlıda temel husus içerisinin yeterli seviyede pişirilmesi ve şerbetin ayarı.O gün için güzeldi.Bahsettiğim menünün size maliyeti yaklaşık 50 tl idi.Bir kez daha gidebileceğim bir lokanta bulduğumu söylemeliyim.Marina içerisinde olması cazibesini arttıyor.Mühim olan standardını koruyabilmesi.

Albert Einstein çalışma prensibini şu şekilde tarif etmiş:Bir:Keşmekeşin içinde,basitliği aramak İki:İhtilafın içinde ,ahengi aramak Üç:Her zorlukta birlikte bir kolaylık vardır.Üç:Her zorlukta birlikte bir kolaylık vardır.

Bu üç prensibi kabul eden,felsefe olarak benimseyebilen,yaşatabilen işletmeci ve mutfak ekibi bir zaman sonra mutlaka hedefine ulaşıyor,elegan bir restoran olarak parmak ile gösteriliyor.

İşin akademik olarak ta artık Türkiye’de ciddi şekilde ele alındığını ve üniversitelerde yeni nesil gençler tarafından da tercih edilmeye başlandığını görüyor ve seviniyorum.

Afiyet olsun,

 

This entry was posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *