Nicole

Görgülü kuşlar gördüğünü işler derler…

Michelin yıldızlı restoranlarda çalışan ve edinilen deneyimlerini ülkemiz sınırları içerisinde sergileyen şef Aylin Yazıcıoğlu ve Kaan Sakarya önderliğinde işletilen Türkiye’nin kıratı en değerli restoranı diyebileceğim Nicole’den sizlere bahsedeceğim.Yani görgülü kuşlardan.

Restoran ismini, Tomtom Suites üzerinde ismini hastalara şifa veren Agnes Marhe Nicole’den alıyor.

Franklin Roosevelt ”Korkmamız gereken tek şey korkunun kendisidir”der.Esasında burada önemli olan bir hususta iki şefinde korkuların üzerine bayrak dikerek böyle bir restoran açma cesaretini gösterebilmeleri.

Niteliksiz,özensiz,sıradan hizmet verilen,fiyat kalite uyumu ne yazık ki bir türlü uyum göstermeyen sayısız restoran arasında parıldıyor.Hem de her bakımdan.Menü 6 haftada bir yenilendiği için bizim gittiğimiz dönemde servis edilen menü içeriğini sizlere aktaracağım.

Atıştırmalık olarak -kırmızı kapri biber ve parmesan sable(kurabiye olarak düşünülebilir),-kurutulmuş üzüm yaprağında ançuez kreması,hamsi balığı ve soğan reçeli-soğan pestiline sarılı dana tartar-ördek terin(yumurta karışımı mevcut;kıtır mahlep eşliğinde Antep fıstığı püresi ve taze incir)4’lemesi enfes…

Mutfağın kendi eseri olan keçi sütünden elde edilen tereyağı örnek olarak mutfak akademilerinde giriş menüsünde aktarılabilir.Ekmek ekşi mayalı,buğdaylı,karamelize soğanlı ,dikkat edin kontrolünüzü kaybetmeyin.Gerçekten harika.Zeytinli kurutulmuş domates okaçho ekmeği üzerinde çimçim karides ve zeytin kekikli sos yalın ve lezzetli.

Marine karpuz,torik ve soğan aromalı ve oldukça hazmettirici.Zeytinli kurutulmuş domates okaçho ekmeği üzerinde çimçim karides ve zeytin kekikli sos yalın ve lezzetli.Marine karpuz,torik ve soğan aromalı ve oldukça hazmettirici.Tuz ile marine edilen salata ,yeşil elma ve zencefil sorbe eşliğinde damak temizliği için öneriliyor.Bir süre dinlenme fırsatı veriyor.

Minekop benim sevdiğim ve etli balık arzu ettiğimde tercih ettiğim bir balık.Soslu köpük,fasülye ve biber ile servis ediliyor.Taze ve lezzetli.Kuzu pirzola önce közleniyor,ardından kızartılarak fırınlanıyor.Soğan,patlıcan kızartma,domates soslu biber,patlıcan püresi közlenerek fındıkla çekilen krema ile eşsiz bir tat bırakıyor damaklarımızda.Böbrek güzel fakat kokusu fermante edilebilir.

Birinci tatlı olarak tatlı kefir,paknogata,taze incir,ahududu granite’den oluşuyor.İkinci tatlı (Michelin restoranlarının tamamına kafa tutabilir.Şaheser)şeftali sorbe,milföy,fındık,prelin.

Üçüncü tatlı ise tatlı çikolata,üzüm,sorbe..

Doğrusu bu seviyede yetişmiş şeflerin ülkem sınırları içerisinde hizmet vermesi beni fazlası ile memnun ediyor.Darısı kendi değerlerimizi ülkemizde yetiştirmeyi başarmak ve gerekli donamımı sağlayacak akademik desteği gençlerimize sunabilmemize diyelim.Bu arada restoranın genç sömeliyesi ve San Fransisco’da eğitim için gün sayan Beratcan Tuncay.İleride ismini duyabiliriz…Şarap kavına ve şarabın ruhuna hakim.

Oscar Wilde’nin dediği gibi ”Nankör insan ,herşeyin fiyatını bilen fakat hiçbirşeyin değerini bilmeyen insandır.Nankörlük yapmayalım.Fiyat,kalite,lezzet,hizmet bakımından şahane demeliyim.Sevgiler ve mutlu tadımlar.

 

.

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *