Belgium/Brukxelles/Chez Leon-1893

By admin

Urla’da gerçekleştirilen bir sempozyumda Türkiye’de 235 çeşit deniz ürünü olduğu ve bu çeşidin yalnızca 50 adedinin tüketildiği,20 yıl öncesine kadar balıkçı ağlarına takılan ahtapot ve kalamarın denize geri atıldığı aktarılıyor.

Bu bolluk içerisinde bilgi noksanlığı ve balıkçılık bakanlığımızın bulunmaması ülkemizi bu konuda sektörünü geriden takip eden bir ülke konumuna getiriyor.

Konuyu ara sıra bloğumdan vurgulama gereği duyuyorum.

Türkiye’den gelen nüfusun yoğun olduğu Avrupa Birliği başkenti Brüksel’deyiz.Şehrin kozmopolit yapısı ilk dikkatimi çeken husus oluyor.

Belediye kaynaklı olduğunu öğrendiğim (Belçika’da 6 ülke olmasının etkisi olduğu tüyosunu vereyim)şehir hijyeni konusunda diğer Batı Avrupa ülkelerine göre oldukça geri seviyedeler.

Buna karşın şehrin çikolata ve waffle kokusu alabildiğine içinize işliyor.Bu kokuyu kim sevmez ki!

Brüksel’de biz Türklerin damak tadına hitaben eden deniz mahsulü lokantası Chez Leon’dayız.Özellikle kabuklu deniz ürünleri konusunda oldukça keyifli bir restoran burası.Bildiğim kadarı ile Paris ve Londra’da restoranları bulunuyor.

Şirin,sıcak ve uzun saatler geçirebileceğiniz bir restoran.

Restoranın spesiyal lezzetlerinden midye dolma kereviz,krema,Fransız kaşar peyniri ve su ile pişiriliyor.Kereviz suyu ayrı bir lezzet katmış.

Tereyağı,hindistan cevizi ve peynir sosu ile hazırlanan midye tabağı favorim.

Limon ve tereyağı ile işlenen midye tavada sizi fazlası ile memnun edecektir.

Domates ,fesleğen ve sarımsak soslu midye tabağını da sizlere öneriyorum.Patates bu kentte mutlaka masanıza gelmeli.

Fiyatlar konusunda Euro cinsinden düşündüğünüzde makul kabul edilebilir.Burada makul kelimesinden kastım restoran ve sunulan ürünün yanı sıra hizmetin düzeyi.

Pakistanlı şair ve devlet adamı İkbal’in dediği gibi ”Aynı gökte uçarlar,lakin karganın dünyası başka,şahinin ki başkadır.”

Ben bu gökte uçarken kendi değerlendirmelerimi sunuyorum.Dolayısıyla lezzet mefhumu farklılıklar barındırır.Bu durumun görecesi her zaman farklılıklar gösterebilir.

Afiyet olsun

This entry was posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *