Yunanistan-Chios-Sakız Adası

By admin

Delphinia

İtalya’daki restoranı Osteria Francescana ile dünyanın bir numarası olarak seçilen Massimo Bottura’nın ifade ettiği üzere ”Köpek gezdirirken ya da televizyon izlerken…En iyi fikir,her zaman en alakasız anında yakalar.Zifiri karanlıkta bir anda patlayıp yok olan flaş gibidir.Bir kere gelir ve kaybolur.Yakalamak için tetikte olacaksın”

Yunan mutfağı geleneksel bir yapıya sahip esasında.Yenilikçi bir anlayış hakim değil.Bu durum mutfaklarında gelişim göstermemelerine yansıyor.Deniz ürünleri altyapısına sahip İspanya ve İtalyan mutfağı ile karşılaştırdığımızda aynı ligde olmadıklarını görülebiliyor.

Bottura’nın dediği gibi en iyi fikrin peşinde olup tetikte beklemelerini bir kenara bırakın çoğunluğun eli cebinde umutsuz bir şekilde müşteri beklediklerini gözlemiyoruz.İnsanları şevklendiren bir ilham beklentileri bile ufukta görünmüyor.

Ekonomik olarak Sakız adası ile bizim tatil noktalarımızı karşılaştırdığımızda genel olarak insanlarının pekte mutlu olmadıklarını hatta bir kısmının İzmir’de yaşamak istediğini sohbetlerimiz esnasında öğreniyoruz.Tüm bu koşullar çerçevesinde biz ilerlememizi sürdürüyoruz.

Sakız Yunanistan’ın en büyük beşinci adası.Ada içerisinde Unesco mirası köy mevcut.Mesta ve Armolia köyü oldukça popüler.Çeşme’den günlük seferler Sakız adasına yapılıyor.Sahil güzergahında Delphinia restoran adaya özgün lezzetleri bulabileceğiniz güzel bir nokta.

Yunan salatası ve zeytinyağı içerisine koyulan zeytin ezmesi ile yemeğimiz başlıyor.Beyaz ve kaşar peynir,domates,sivribiber zeytinyağı ile hazırlanan genellikle karides eklenerek sunulan bir çeşit ara sıcak Saganaki.İsmi kadar güzel ve hazırlaması basit.

Ege denizinin bolluğu ve bereketi ada mutfağının esas çıkış noktası.

Ahtapot ve hamsi sipariş ediyoruz.Ahtapot büyük ve sert kalmış.Hamsi ve sardalya yağını ölçüsünde emmiş ve lezzetli idi.

Yemek sonrası tatlı olarak Algida Magnum ikramı tatlıya verilen önemin bir göstergesi:)

Deniz ürünlerinin Yunanistan’da daha iyi değerlendirilebileceğini düşünüyorum.İspanya ve Portekiz’de hemen hemen aynı deniz ürünlerine ulaşılmakla beraber yaratıcılık ve gelişim anlamında Yunanların alması gereken uzun bir yol var.

Çalışmaları ve vizyonları bu noktada belirleyici olacak.Bu şekilde sadece kültür,deniz ve ucuz yemek turizmi yapılan bir ülke olmaktan ileri gidilemeyeceği anlaşılıyor.Fiyatları oldukça makul.Üzülmenizi gerektirecek herhangi bir durum göremiyorum.

This entry was posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *