Cibalikapı Moda

By admin

 

Cibalikapı Balıkçısı

İnsan yaşadığı yere benzer

O yerin suyuna,o yerin toprağına benzer

Suyunda yüzen balığa

Toprağını iten çiçeğe

Dağların tepelerin dumanlı eğimine…

Edip Cansever’in şiirinde bahis edilen varsayım meyhaneler içinde yapılabilir mi?

Meyhaneler yaşam bulduğu kente benzer mi?

Moda İstanbul’un birkaç kalan vahalarından.Bu semtin içerisinde olması beni ayrıca memnun eden hakiki meyhanelerden Cibalikapı’dayız.

Topik,girit ezme ve kurutulmuş domatese sarma levrek fileto favorilerim.

Topik streç filmde sarılarak tutturulmuş(tülbente sarılması makbuldür) ve formu bozulmamış.

Nohut,kuş üzümü,fıstık ve soğan son derece uyumlu.Malzemeden kaçınılmamış ve kaliteli.Bu kadar iyisini son olarak Yeşilköy Ogün Meyhanesinde tatmıştım.Bu mezenin hakkını tam olarak veren meyhane sayısı 2-3 civarında.Burası onlar arasında.

Girit ezme;ceviz,sert beyaz peynir,antep fıstığı ve zeytinyağından müteşekkil.Herşey o kadar dengeli ki.İnanılmaz lezzetli.

Fileto levrek veya çupra baharatlar ile kavrulup zeytinyağında bekletildikten sonra kurutulmuş domatese sarılarak soğuk meze olarak servis ediliyor.Yaratıcı,özgün ve nefis.

Kızartma kalamar çok hafif ve küçüktü.

Ayvalıktan getirilen ızgara ahtapot olağanüstü.Bu boyutta ve lezzete küçük ahtapotu son olarak 2008 yılında Kaş Bahçe restoranda denemiştim.

Tatlı hakkımızı enginar tatlısından yana kullanıyoruz.İşletme sahibinin berber dükkanında kulağına çalınan lezzetin peşinden Antalya’ya gitmesi,bu kusursuz tatlıyı hazırlayan kişiden tarifi alması ve deneme yanılma sonrasında lezzet dengesini yakalamasını hayranlıkla dinliyor ve öğreniyoruz.

Enginar şerbetli suda karamelize edilerek,badem ve fındık ile hazırlanan tart hamuru ile üzerine  oturtuluyor.Karamel ve çikolata eklenerek tamamlanan bu şahane lezzeti tat patlaması yaşayarak tüketiyorsunuz.

Ağzınızın tadı hiç bozulmasın.

This entry was posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *