”Kuşlar alışkanlıklarına göre yaşayan varlıklardır. Yemenin bir zamanı , içmenin bir zamanı vardır; baştan çıkarmanın ,üremenin , gençleri yetiştirmenin mevsimi bellidir; yerleşik olmayanlar yılın belirli dönemlerinde göç ederler, vesaire. Yaşam döngüleri iyi düzenlenmiş ,kesin bir şemaya riayet eder. Ama bu alışkanlıklar donmuş ritüellerin işareti olmaktan çok , doğanın ritmini takip eden bir harekettir. Güneş’in yıl boyunca saati değişen doğuşu ve batışı ,Ay’ın evrelerinin vurguladığı az çok parlak geceler…Hava durumuna ve mevsim durumuna göre sürekli gözlenen değişimleri saymıyorum bile! Yağmur, rüzgar ,sıcak dalgası, sis ,fırtına: Dışarıda yaşayanlar için hayat ”rutin”olmaktan çok uzaktır! Kuşlar, iyisiyle kötüsüyle her yeni güne ,her yeni günün getirdiklerine uyum göstermek zorundadır. diye aktarılır Kuşların felsefesi kitabında.

Kuşlar gibi bizlerde alışkanlıklarına göre yaşayan varlıklarız. İnsanlar içinde (Onlar kadar kesin bir şemaya riayet etmesek te) yemenin ,içmenin ve daha bir çok şeyin zamanı vardır.

Kars’ta kaz eti yemenin de bir dönemi var elbette. Kış dönemi ideal zamanlarıdır. Kaz etini tatmak için Kaz evindeyiz. Geleneksel Kars mutfağı örneklerini görebileceğiniz sevimli bir işletme.

Öncelikli olarak yörenin şifa çorbası evelik ve ısırgan aşını sipariş ediyoruz. Yöresel bir ot çeşidi olan evelik ana malzemesi. İçerisinde evelik dışında patates, yarma, ısırgan ve yeşil mercimek kullanılıyor. Sert ve soğuk bir iklim için içinizi ısıtacak bir çorba.Vejetaryenler için de uygun.

Menü de evelik aşı harici soğuk ayran aşı da bulunuyor.

Yöreye özgü hangel istedik.Bir çeşit etsiz mantı. Ravyole hamuru ile hazırlanan mantında yoğurt ve karamelize soğan kullanılıyor. Yoğurt ve tereyağı kaliteli.

Çorba sonrasında tandırda kaz ve bulgur pilavı doğru tercih. Haşlanarak fırınlanan kaz etine uyumlu bir eşlikçi bulgur pilavı. Kendine has bir aroması var kaz etinin. Hem hafif hem de lezzetli. Yağlılığı kıvamında. Uzun süre pişirilen kaz etinin kıtır derisinin ete bıraktığı tat gerçekten güzel.

Son olarak kavrulmuş helvayı tatlı olarak tercih ediyoruz. Basit ve damağı temizleyen bir dokusu var. Beğendik.

Ara Güler”Rastgele çekilen fotoğraflar daha güzel çıkar ,tesadüfen tanışılan insanlarla daha mutlu oluruz, kıyıda köşede uyuyakalmak uykunun en keyiflisidir, plansız yapılan aktiviteler daha eğlencelidir. Kısacası herşeyin kendiliğinden olanı güzel”demiş.”Bu ”kendiliğindenlik” insanın  kendini yaşama bırakıverişliğini ,yaşam ırmağına güvenip onunla akıvermeyi başarmasını anlatıyor”diyor Türker Kılıç.

Kars yaşam ırmağı ile beraber akan bir şehir. Kaz evi de şehrinin ritmine saygı duyan ,kentin mutfağını doğru bir şekilde yansıtan bir işletme

Fiyatlar  emek ve malzeme kalitesi de dikkate alındığında normal düzeyde. Afiyet olsun

 

This entry was posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *