Lisbon-Principe do Calhariz Fado

By admin

 

 

Fado çağrışımlı bir ağıt. Sözcükleri bırakıyor yerine ve ayağa kalkamıyorlar. Kentin sokaklarında umulmadık bir anda duyabiliyorsunuz. Fado dinleyerek yeme ve içme eylemi gerçekleştirebileceğiniz işletme şehirde ziyadesi ile mevcut.

Lizbon’da genel olarak birçok damak tadına uygun lezzetler yer alıyor. Zamanı olmaması nedeni ile sardalya bulamıyoruz.

Portekiz’de sardalya üzeri tuzlanarak yapılıyor.Aklınızı ülkemizdeki o ufak sardalyalar gelmesin. Okyanus balığı olduğu için iri formda.

Şehrin bazı noktalarında ve marketlerinde özellikle sardalya konserve bulunuyor. Fark etmez diyenler bu yola başvuruyor. Et ve deniz mahsülleri üzerine referans ile bir restorana giriyoruz.

Yerel halkın ve ülkede yaşayanların tercih ettiği keyifli bir restoran. Bakalau ile yapılan yüzlerce çeşit yemek ve çorbaları bulunuyor. Okyanus nimetlerini mümkün olduğu kadar değerlendiriyorlar.

Öncelikli olarak Morina balığı(Bakalau-codfish)ve yağda pişirilmiş dana eti siparişi geçiyoruz.

Tatlı patates ve soğan ile servis ediliyor. Maalesef balık bir miktar kuru ve keyif vermiyor. Balığın kuru olması dünyanın en iyi balığını bile avlamış olsanız özelliğini kaybediyor. Anlamsız ve boşa harcanan bir öğün.

Fakat dana eti oldukça kaliteli, yumuşak ve lezzetli.

Deniz ürünleri içeren çorbasında jumbo karides, kum midyesi, ahtapot bulunuyor.

Pirinç ve kişniş ile beraber büyük bakır bir tas içerisinde sunuluyor. Güzel fakat küçük porsiyon sipariş etmiş olmama rağmen oldukça doyurucu. Kullanılan deniz ürünlerinin her biri ayrı bir aroma vermiş.

Fiyatlar makul.

Netice olarak Atlas Okyanus’dan çıkan taze deniz ürünlerini iyi işlediklerini düşünüyorum.

Akşam saatlerinde daha kalabalık olduğunu ifade etmeliyim.

Afiyet olsun

This entry was posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *